system-hybrydowy2-2

SYSTEM HYBRYDOWY 2

System zbudowany z monokrystalicznych paneli o mocy 285 Wp o sumarycznej mocy 3,5 kWp został umieszczony na dachu budynku. Według przygotowanego przez nas projektu część modułów została umieszczona na południe a część na zachód, przy czym każdy panel ma odrębny system MPPT. Pozwala to osiągnąć efekt podobny do nadążnych trakerów, ale o wiele tańszy niż w przypadku systemów trakerowych. System współpracuje (jest jego istotną częścią) z systemem automatyki budynkowej BMS Unihome, który zapewnia maksimum możliwości lokalnego wykorzystania energii OZE, uzupełniając jedynie braki z OSD. W domu pracują trzy pompy ciepła, zapewniając komfort klimatyczny przez cały rok. Dom posiada również inne źródła energii odnawialnej i okresowo jest niezależny energetycznie.

OPIS DZIAŁANIA SYSTEMU:

1. System został zaprojektowany docelowo 10 kWp – aktualnie zainstalowano 3,5 kWp zapewnia to nagrzanie zasobnika wody użytkowej w okresie letnim oraz częściowo przejściowym. System po nagrzaniu wody (która jest dogrzewania również starymi termicznymi panelami słonecznymi), ładuje zespół baterii akumulatorów.

2. W przypadku braku słońca system daje możliwość grzania wody przy pomocy pompy ciepła z prądu kupowanego z ZE (proces zautomatyzowany), bez ingerencji użytkowników.

3. System został tak połączony z systemem zarządzania budynkiem (BMS Unihome) że w sposób automatyczny dokonywana jest analiza potrzeb energetycznych budynku oraz aktywności jego domowników, że w przypadku zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło CWU cała energia składowana jest w zespole akumulatorów i budynek zasilany jest z własnego prądu.

4. Planowany okres zwrotu nakładów 4-6 lat, gwarancja na panele 10 i 25 lat

5. System nie był dotowany.

panele fotowoltaiczne syst-hybryd

KOSZTY

System jako, posadowiony na dachu budynku mieszkalnego został sprzedany z 8 % VAT. Okres zwrotu nakładów szacowany jest na 6-8 lat w zależności od przyszłych cen kupowanej z OSD energii elektrycznej. Planowany okres życia instalacji to 25 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *