WSPÓŁPRACA Z DOMOWĄ SIECIĄ ELEKTRYCZNĄ I AUTOMATYKA BMS

kolektory fotowoltaiczne off-grid

System fotowoltaiczny może, według nas, funkcjonować na kilka różnych sposobów.

WERSJA OFF-GRID 1

„Wyspowy”- energia z fotowoltaiki przez regulator ładowania – ładuje akumulatory a jednocześnie nadmiar zasila odbiorniki domowe (tu można ustawić również odwrotny priorytet). Energia z akumulatorów jest później (kiedy nie ma słońca, albo kiedy nie ma innej dostępnej energii) – czyli działamy jak wyspa energetyczna.

Zalety : niezależność energetyczna budynku
Rozwiązanie szczególnie przydatne dla użytkowników poza miejskich podczas blackoutów – czyli totalnych wyłączeń prądu, w Polsce zdarzyło się w w ubiegłym roku średnio przez 87 h w roku 2015 (wskaźnik AIT źródło PSE).

Wady: koszt, miejsce
Rozwiązanie najdroższe z możliwych ze względu na znaczny koszt baterii (największy system jaki zrobiliśmy, ma baterie o pojemności prawie 50 kWh – 1000 Ah przy 50 VDC które kosztowały ponad 80.000 zł). Duża bateria zajmuje sporo miejsca – np. HomeWall Tesli (nie instalujemy go, testujemy polskie rozwiązanie tego typu) zajmuje tyle co spora lodówka, ale ma tylko 5 kWh energii.


WERSJA OFF-GRID 2

Podłączenie paneli PV bezpośrednio do grzania ciepłej wody użytkowej, Bardzo proste i efektywne rozwiązanie, jako jedna z niewielu firm w Polsce umiemy je połączyć z wersją on grid.


Warianty systemu on – grid czyli podłączonego do sieci energetycznej:

System najprostszy – podłączenie przez Inverter on grid

Moduły PV + INverter sieciowy (1 lub 3Fazowy) – rozwiązanie dobre o ile ktoś zużywa dużo energii elektrycznej i ma sporo miejsca na dachu lub koło domu – ale o ekspozycji południowej. Oddając 1000 kWh latem (po odliczeniu najpierw własnego zużycia) możemy liczyć na zwrot 800 kWh w ciągu 365 dni od chwili wprowadzenia tej energii do sieci. To opłacalne o ile produkujemy dużo i zużywamy dużo zimą.


System on –grid zaaswansowany 1 – zarządzanie energią przed oddaaniem jej do sieci, czyli integracja urządzeń z systemem PV w domu.

Trudny do realizacji w isntenijących budynkach ale łatwy w dopiero budowanych. Polega na przeprojektowaniu (dlatego trudny w istniejącym budynku) zapotrzebowania na energię w taki sposób, by dało się ją w maksymalnym stopniu wykorzystywać przed oddaniem jej do sieci. Rozwiązanie nie bardzo drogie (urządzenia ok. 2-3000 zł do standardowego on-grid) ale nie wszędzie da się to zrealizować.

Zalety – tani w wykonaniu.
Wady: nie wszędzie możliwy do realizacji. Nie możliwe podłączenie pomp ciepła do systemu PV.

Grafika dla tego:


System on –grid zaaswansowany 2 – Wprowadzamy oprócz paneli i inwerterów system zarządzania budynkiem BMS który zarządza zużyciem energii w dynamiczny sposób.

Więcej na ten temat (informacje nieco starsze – ale nadal aktualne) na www.unihome.pl

Zalety : zarządza wszystkimi odbiornikami energii w domu – zwiększa zużycie energii elektrycznej do prawie 100 % SWEO. Możliwy w prawi każdym budynku istniejącym. Możliwe podłączenie pomp ciepła i wszystkich innych odbiorników do systemu PV (przez sieć OSD). Możliwe prognozowanie oddawania energii do sieci OSD – tak by bilans roczny wychodził na zero.
Wady: rozwiązanie znacznie droższe od pozostałych opisanych, ale tańsze niż system wyspowy z własnymi bateriami (te też mogę być w systemie jako system hybrydowy – on- grid przełączany na off-grid).

Grafika dla tego: